Covid-19

Türkiye genelinde uygulanan Covid-19 tedbirleri tüm Türkiye'de olduğu gibi Çeşme'de de olduğu gibi geçerlidir. Çeşme'yi ziyaret edecek okuyucularımızın 2022'de güncel Covid-19 tedbirleri hakkında bilgi edinmesi için elimizden geleni yapıyoruz. 2022'de yapılan güncellemeyle birlikte 3 Mart 2022 tarihinde HES kodu sorgulaması ve negatif PCR test sonucu uygulaması zorunluluğu kaldırılmıştır. Açık alanlar ve uygun havalandırma koşullarına sahip sosyal mesafenin korunabildiği kapalı alanlarda maske kullanım zorunluluğu kaldırılmıştır.

kumsal ve deniz manzarası, şapka ve dezenfektan Çeşme

Covid-19 İçin Alınacak Önlemler (2022 Güncellendi)

Genelgeye göre bundan böyle açık alanlar ile sosyal mesafenin uygulanabildiği ve uygun havalandırma koşullarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğu uygulanmayacak. Ancak yeni bir karar alınıncaya kadar; "okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında (şehirlerarası dahil) maske kullanım zorunluluğu uygulanmasına" devam edilecek.

Ayrıca alışveriş merkezleri, tiyatro halı saha gibi belirli alanlara girecek kişilere ya da otobüs, tren, uçak gibi toplu ulaşım araçlarını kullanacaklara yönelik HES kodu sorgulaması yapılması uygulamasının da 3 Mart 2022 tarihi itibarı ile sona erdirildiği açıklandı. Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda negatif PCR test sonucu ibrazının da istenmeyeceği belirtildi.

Covid-19 Resmi Bakanlık Sitesinden Daha Fazla Bilgi Edinin: T.C. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilgilendirme Platformu

Sorularınız İçin TC Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine Erişin: SABİM ALO 184